Kartvizit Tasarımında Kullanmanız Gereken En Önemli 7 Bilgi

İyi bir kartvizit, yalnızca potansiyel müşterilere bilgi verme aracı değil, yeni bir potansiyel müşteriyle bağlantı kurma fırsatıdır. Bu nedenle, kartvizitinizin sizi ve şirketinizi en iyi şekilde ifade etmesi gerekiyor.

Etkili bir kartvizit, markanız ve yaptıklarınız hakkında doğru bilgileri, unutulmaz, güçlü ve anlamlı bir şekilde aktarmalıdır.Yüksek kalitede bir hazır kartvizit tasarımı veya özel tasarım ile işe başlayın, bu etkili bir kartvizite sahip olmanın temel taşıdır. İyi bir tasarım her zaman kartınıza önemli ayrıntılar ekler.

Peki kartvizitte hangi bilgiler olmalı?

İşte, insanların eve girer girmez çöp kutusuna attığı kartvizitlerinizi, daha kaliteli ve işinize umut veren güçlü bir bağlantı acentesine dönüştürmek için kullanabileceğiniz yedi adet ipucu.

01. Logo ve Kılavuz Çizgileri

Kartvizitinizde hangi bilgilerin geçerli olduğunu düşünmeden önce, logonuzu ve kılavuz çizgilerinizi eklediğinizden emin olmanız gerekir. Markanızın bir uzantısı olarak, kartvizitleriniz iş kimliğinizi (şekiller, renkler ve kelimeler aracılığıyla) potansiyel müşterilere iletmek zorundadır.

Kartvizitlerinizi parmaklarının arasında tutan herkes, markanızı tanımlayabilmeli ve web sitenizde, portföyünüzde ve hatta bülteninizde gördükleri anda tanıyabilmelidir.

02. İsim ve Unvan

Açık gözüküyor, değil mi? Ancak bu konuda hata yapan kişi sayısı bir hayli fazla. Kartvizitine ismini yazmayı unutanlar veya unvanını yanlış yazan kişilerle sürekli karşılaşıyoruz. Aynı şekilde çok fazla bilgi içeren uygulamalarda yanlıştır. Kartvizitinizin görevi şecere bilginizi sunmak değil, sizinle konuşmak isteyen kişilere sizi tanıtmaktır. İsminizi özellikle yanlış yazmakta kaçınmanız gereken hatalardan biridir. Bu durumun yaşattığı zorluklardan kaçınmak için kendinizi doğru bir şekilde tanıtın.

Peki mesleğin unvanımızı nasıl yazmalıyız? Serbest çalışan, girişimci veya küçük işletme sahibi olarak muhtemelen işinizde birçok unvanınız var. Peki siz kartvizitlerinize hangisini yazıyorsunuz? Bu durum için sizi en iyi tanımlayan unvanı kullanın.

Konferanslarda ve ağ etkinliklerinde kişinin gerçekte ne yaptığını söylemeyen kaç tane kartvizit aldığımı tahmin edemezsiniz. Örneğin, adının yanında CEO, Kurucu ya da Başkan diyor. Kulağa hoş geldiğini düşünebilirsiniz, ancak sadece bu yetersizdir. Eğer bu şekilde olursa daha sonra ihtiyacım olduğunda kişinin işinin ne olduğundan veya neden aramam gerektiğinden emin olamam. Örneğin, Ahmet Bey’in kartında, Video Masters Kurucusu yazıyor. Haliyle bu yeteri kadar bilgi aktarmıyor. Ahmet Bey bir kameraman mıydı? Bir video editörü mü? Senaryo yazarı mı? Unuttum. Çöp!

03. İletişim Bilgileri

İletişim bilgileri bir kartvizitin etidir. İnsanların sizinle iletişime geçmesini istiyorsanız, onlara bunu nasıl yapabileceklerini söylemelisiniz. Ancak iletişim bilgilerinizden hangilerini eklemelisiniz? Burada akılda tutulması gereken anahtar kelime “doğrudan” dır.

Kartvizitler, elden ele geçirmesinin doğası gereği sizinle potansiyel müşteriler arasında kişisel bir bağlantı oluşturmaktadır. Potansiyel müşterilere genel bir info@şirketismi.com e-postası veya size ulaşmadan önce dijital bir menü ve üç farklı operatörle görüşmek zorunda oldukları genel bir telefon hattı sağlayarak bu bağlantıyı kuramazsınız.

 

Bir diğer hata ise 5 yaşındaki çocuğunuzun cevap verebileceği bir ev telefonu veya @gmail.com şeklinde kişisel e-posta adresinizi verecek kadar ileri gitmektir. Bu gerçekten profesyonelce olmaz değil mi?

Kişisel bilgilerinizi gizli tutarken sizinle doğrudan irtibat kurabilecekleri bilgilerin kartvizitinizde yer alması daha sağlıklı ve profesyonelce olur.

Fiziksel bir sokak adresi eklemeli misiniz? Fiziksel yeriniz iş yapmak için hayati önem taşıyan bir etkendir. Örneğin, fotoğrafçı iseniz, stüdyonuzun adresini kartınıza eklemelisiniz. Bununla birlikte, internet üzerinden çalışan bir metin yazarı iseniz, kimseye kayıtlı iş adresinizi vermenin anlamı yoktur.

04. Web Siteniz

Müşterileriniz sizin hakkınızda araştırma yapmak istediklerinde onlara kartvizitinizde yazan web site adresiniz yardımcı olabilir.

Önemli bir ipucu: Web sitenizin URL’sini kısa ve yazması kolay bir şey yapın. Kimse eve gidip 3 satırlık bir web adresi yazmaz. Basit ve ilgi çekici olsun. Böylece insanların dikkatini çekmek için şansınız biraz daha artar.

05. Sosyal Medya Profilleri

Sosyal medya profillerinizi kartvizitinize ekleyin. Ama hepsini değil. Sosyal medya kanalları, geleneksel ve sanal işletmelerin vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Sosyal medyada yoksanız, müşterilerinizin gözünde de kelimenin tam anlamıyla yoksunuzdur.

 

Bunun için kartvizitlerinizde birçok sosyal medya hesabını listelemeniz gerekir. Her şeyden önce, basit tasarım kuralının uygulanması nedeniyle müşterilerinize sizinle bağlantı kurma fırsatı vermek, varlığınızla onları zorlamak demek değildir. Sosyal medya listeleriniz hakkında stratejik olun ve potansiyel müşterilerin işinize iyi bir gözle bakabileceği birkaç kanalı listeleyin.

Örneğin, aktif bir Instagram hesabı olan bir fotoğrafçı veya kameraman iseniz, bunları listeleyin. Behance üzerinde çok sayıda grafik tasarımcı iseniz, insanları oraya gönderin. Sahip olduğunuz bütün sosyal profillerinizi değil, en güçlülerini listeleyin.

06. Beyaz Boşluklar

Boşluklar kartvizitler için hayati önem taşımaktadır. Gereksiz bilgilerle ve görsellerle aşırı doldurulmuş kartvizitlerin hedef kitlenizde mide bulantısına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Unutmayın, kartvizitlerin amacı müşterileri kaçırmak değil onları sizinle iletişime geçmeye davet etmektir. Unutmayın dağınıklık ve karışıklığı kimse sevmez.

Beyaz alan tabii ki “beyaz” renk olmak zorunda değildir. Sadece nefes alabilmek için kartınızda boş alan olması gerektiği anlamına gelir. Gereksiz yığılma olmadan gerekli tüm bilgileri içeren minimalist kartvizit tasarımları inceleyebilirsiniz.

07. Yaratıcılık

Bu son ipucu, tüm kartvizit tasarımlarının değişmez kuralıdır. Yukarıdaki tüm ipuçları, en iyi sonuçları elde etmek için pratik tavsiyeler kategorisine girer. Yine de, bütün bilgilerinizi eksiz girseniz de yaratıcılıktan uzak bir kartvizit tasarımınız varsa müşterilerinizden geri dönüş almakta zorlanacaksınız.

 

Sizi en iyi şekilde ifade edecek tarzda yaratıcı bir kartvizitinizin olması gerekir!

İnsanlara kart tasarımınızla verdiğiniz hizmetleri gösterin. Bunu iş başlığınızla söylemektense kartvizitinizle gösterin. Örneğin, müzik endüstrisindeyseniz, kullandığınız enstrümanın şekil biçiminde kesilmiş bir kartvizit sizi müşterilerinizin gözünde bir adım öne çıkaracaktır.

;
WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!