Etkili Antetli Kağıt Hazırlama Rehberi

Günümüzde işletmeler kurumsal kimliklerini güçlendirmek için birçok araçtan yararlanmaktadır. Bu araçlar sayesinde markanın bilinirliği ve prestiji artmaktadır. Bizde bu yazımızda bu araçlardan biri olan antetli kağıdın nasıl etkili bir şekilde hazırlanabileceğinden bahsedeceğiz.

Antetli Kağıt Nedir?

Antetli kağıtlar; işletmelerin prestijini, kurumsallığını ve marka bilinirliğini artırmak için kullandıkları kağıtlardır. Antetli kağıt; çalışanlarla, müşterilerle, yöneticilerle ve ortaklarla yapılacak iletişimlerde kullanılabilir.

Antetli kağıdın amacı, alıcıya mesajı en profesyonel şekilde iletmektir. Hangi sektörde olursa olsun her işletmenin kurumsal kimliğini yansıtabileceği bir antetli kağıda ihtiyacı vardır.

Sorun şu ki; antetli kağıt tasarımı gayet basit gibi görünse de eğer tasarım deneyiminiz yoksa sizi oldukça zorlayacaktır. Ama merak etmeyin! Bu yazıda öğreneceğiniz bilgilerle siz de en profesyonel antetli kağıt tasarımlarına imza atabileceksiniz.

Başarılı bir antetli kağıt örneği:

Bu antetli kağıda ilk baktığımızda yeşil rengin yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bu da çevreye duyarlı bir kurum imajını yansıtıyor. Gördüğünüz gibi amacını yerine getirerek gayet sade bir şekilde markayı bize tanıtıyor.

 ETKİLİ ANTETLİ KAĞIT NASIL HAZIRLANIR?

1. Bilgilerinizi Eksiksiz Bir Şekilde Yazın

Antetli kağıdınız;

 • İşletmenizin adını
 • Logosunu
 • Adresini
 • Web sitesini
 • Telefon numarasını
 • E-posta adresini içermelidir.

İşletmenizin sosyal medya hesapları varsa hesaplarınızın adlarını da tasarımınıza eklemeyi unutmayın. Bu  yöntem internet ortamında da varlığınızı devam ettirmenizi sağlayacaktır. Eğer işletmenizin antetli kağıdını kişiselleştirmek istiyorsanız, kendi adınızı, soyadınızı ve şirketteki pozisyonunuzu da ekleyebilirsiniz.

Yukarıda her türlü bilginin işlendiği, kişiselleştirilmiş bir antetli kağıt görüyorsunuz.

2. Görselleri ve Bilgileri Dikkatli Bir Şekilde Sıralayın

Logonuzu, iletişim bilgilerinizi, web sitenizi tasarımınıza eklediniz. Peki bunları nasıl sıralayacaksınız? 

 • İlk olarak sayfanızın başına logonuzu koymanız gerekir. Bu sayede insanlar mesajın kimden geldiğini kolayca anlamış olur. 
 • İletişim bilgilerinizi tercihinize göre sağ üst köşeye ya da sayfanın altına ekleyebilirsiniz.
 • Sonrasında mesajınızı göndereceğiniz kişinin adını ve firmadaki pozisyonunu ekleyip altına mesajınızı yazmaya başlayabilirsiniz. 
 • Mesajınızı yazdıktan sonra mesajın sağ üst köşesine mutlaka o günün tarihini eklemelisiniz.
 • Eğer kişiselleştirilmiş bir antetli kağıdınız varsa, mesajın altına kendi adınızı ve firmadaki pozisyonunuzu yazmayı unutmayınız.

Verileri doğru sıralanmış bir antetli kağıt örneği:

3. Okuyucuyu Yönlendirmek İçin Yön İşaretlerini Kullanın

Ok, çizgi veya parmak işareti gibi görseller okuyucunun odaklanması gereken yeri gösterirler. İnsanlar çok fazla yazı görmekten sıkılabilir. Sizde bu öğeleri kullanarak tasarımınızı daha  akıcı ve kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Bu antetli kağıt modelinde ok işaretleri kullanılarak insanların yazılara ve iletişim bilgilerine odaklanması hedeflenmiştir.

4. Antetli Kağıdın Resmi İşlerde Kullanıldığını Unutmayın

Antetli kağıdınız için harika görseller kullanıp onu daha da eğlenceli göstermek isteyebilirsiniz. Ancak bu hedef kitlenizin hoşuna gitmeyebilir. Antetli kağıt resmi yazışmalarda kullanıldığı için tasarımınızdaki renklere, yazı tiplerine ve görsellere dikkat etmelisiniz. Tasarımınızda kullandığınız renkler, kurumsal renklerinizle uyuşmalıdır. Ayrıca kullanacağınız yazı tipide işletmenizin kullandığı tüm tanıtım ve reklam araçlarının yazı tipiyle aynı olmalıdır.

Kağıdınız tamamen ciddi, kurumsal bir hava yansıtmalıdır. Aynı şekilde kağıdınızda vereceğiniz mesaj da resmi bir dille yazılmalıdır. Resmi bir dille yazılmayan mesajlar, hedef kitlenizin bulunduğu ortama bağlı olarak fazla ciddiye alınmayacaktır.

5. Tasarımınızın Özgün Olmasını Sağlayın

Antetli kağıtlar; daha çok kurumsal iletişimde kullanıldığı için insanların tasarıma pek önem vermeyeceğini düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Çünkü yapmış olduğunuz tasarım kurumunuzun kalitesini ortaya koyacaktır. Tasarıma eklediğiniz veriler sayesinde insanların sizi unutmamasını sağlayacaksınız. Tabi bunun içinde diğer antetli kağıt tasarımlarından biraz uzaklaşmak gerekiyor. Çünkü insanların dikkatini her zaman farklı olan şey çeker.

Örneğin;  bir masada yan yana 10 tane elma olduğunu düşünelim. Bu elmaların dokuz tanesi kırmızıyken sadece bir tanesi sarı olursa hemen dikkatimizi ona yöneltiriz. Bu yüzden tasarımlarınız özgün olursa diğerlerinden farklılaşarak insanların dikkatini çekecektir. Diğer tasarımlardan farklılaşmanın en iyi ipuçlarını sektörünüzden, firmanızın adından ve hedef kitlenizden alabilirsiniz. 

6. Tasarımınızı Kaliteli Bir Baskı İşleminden Geçirin

Birçok işletme antetli kağıtlarını kırtasiye tipi yazıcılardan çıkarmayı tercih etmektedir. Ama bu yazıcılar antetli kağıdın kalitesiz, soluk bir şekilde çıkmasına neden olur. Bu da hem firmanın kurumsal kimliğini olumsuz yönde etkiler, hem de zaman ve para kaybına yol açar. Eğer düşük kaliteli bir çıktı alıyorsanız, tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun hedef kitleniz için bir anlam ifade etmeyecektir.

Ceptematbaa'da kullanılan renkli CMYK baskı tekniği sayesinde tasarımınızda yer verdiğiniz bütün görseller, yazılar ve renkler en yüksek kalitede basılmaktadır. Bu baskı tekniği sayesinde tasarımınızda sınırsız görsel ve renk kullanmakta özgürsünüz. Eğer sizde antetli kağıt satın almak için vakit bulamıyorsanız, online matbaanın avantajlarını kullanarak  www.ceptematbaa.com üzerinden siparişinizi oluşturabilirsiniz. Ceptematbaa' dan verdiğiniz siparişleri uygun fiyatlarla ve en kısa sürede teslim alabilirsiniz.

 

WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!