Kapsamlı Afiş / Poster Hazırlama Rehberi

Firmanızın, ürünlerinizin ve etkinliklerinizin yeterince duyulmamasından yakınıyor olabilirsiniz. Peki isminizi duyurmak için doğru araç ve tasarım tekniklerini kullandığınızdan emin misiniz? Dilerseniz bu araçlardan sadece biri olan afişleri firmanız için nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize birlikte göz atalım.

Afiş / Poster Nedir?

Afişler; sokaklarda, AVM' lerde ve iş yerlerinde sıklıkla karşılaştığımız görsellerle süslenmiş dikkat çekici reklamlardır. Bu reklamlar, konserlerden restoranlara ve spor müsabakalarından yarışmalara kadar her şeyin tanıtımını yapmak için genellikle insanların ilk tercihi olmuştur.

Özenle hazırlanan tasarımlar firmanız için güçlü bir mıknatısa dönüşebilir. Buna karşılık afişiniz doğru tasarlanmamışsa sadece bir duvarı ya da panoyu süslemekle yetinebilir. 

Afişlerin firmanıza katkı sağlaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. İşte etkili bir afiş tasarımı için en önemli 10 madde!

1. Adım: Hedefinizi Belirleyin

Afiş tasarımına geçmeden önce yapmanız gereken ilk iş hedefinizi belirlemek olmalıdır.  Bunun için aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekir.

  • Afişleri kullanarak neye ulaşmayı hedefliyorsunuz?
  • Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?
  • Afişlerinizi hangi mekanlara asmayı planlıyorsunuz?

Bu soruları cevaplamanız, doğru afiş boyutunu, içeriğini ve şablonunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin; bir etkinliğin reklamını yapmak için afişleri kullanacaksanız, hedef kitlenizin afişinizi gördükten sonra ne yapmasını istediğinizi önceden belirlemeniz gerekir. Onların web sitenizi ziyaret etmelerini mi isterdiniz? Yoksa afişlere yerleştirdiğiniz QR kodları taramalarını mı isterdiniz?

Bu soruların cevabını önceden bilerek karmaşıklıktan uzak, anlaşılması kolay bir afiş hazırlayabilirsiniz.

2. Adım: Hangi Metrikleri Kullanacağınıza Karar Verin

Afişleri etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız, başarınızı ölçmek için hangi metrikleri kullanacağınızı belirleyin. Bu çoğu işletmenin atladığı  bir adımdır. Metriklerinizi belirlemeden yaptığınız tasarımın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz. Dolayısıyla başarı oranına göre ileride benzer tasarımları kullanıp kullanmayacağınız konusunda da net bir fikir elde edemezsiniz.

Peki bu metrikler nasıl belirlenir? Örneklerle Açıklayalım

Örneğin; bir konser düzenlediğinizi düşünelim. Doğal olarak  bu konser için bilet satışlarını artırmak isteyeceksiniz. Böyle bir durumda tasarımınıza özel QR Kod veya URL ekleyerek doğrudan afişlerinizden gelecek satışları görebilirsiniz.

Bir başka örnekte ise, sosyal etkinliğiniz için gönüllüler bulmaya çalıştığınızı varsayalım. İnsanlara yönelteceğiniz kayıt formunda onlara etkinliğiniz için gönüllü aradığınızı nereden duyduklarını sorun. Böylece afişlerinizden kaç tane insanın etkinliğinize kayıt olduğunu ölçebilirsiniz.

Bu ölçümler size neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını sunacak ve böylece mükemmel sonuçlara ulaşmanız kolaylaşacaktır.

3. Adım: Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizi belirlemeden önce bir tasarım yapmaya kalkışmayın. Eğer bütçenizin yetmediği bir tasarım yaparsanız onu sadece ekranda görmekle yetinebilirsiniz.

Bütçeyi önceden belirlemenin bir diğer faydası ise, baskı işletmesi seçerken fiyat aralığınızın dışında kalan işletmelerle zaman kaybetmemenizi sağlamasıdır.

4. Afişinizi Hedef Kitlenizi Düşünerek Tasarlayın

Afişinizi nasıl tasarlamak istediğiniz hakkında aklınızda mutlaka güçlü bir fikir vardır. Ancak önemli olan sizin ne istediğiniz değil, hedef kitlenizin ne istediğidir. 

Afişinizin etkili  sonuçlar elde etmesini istiyorsanız, tasarım yaparken hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız. Afiş tasarımınız müşterileriniz içinde anlamlı olmalıdır. Müşterilerinizin özelliklerine göre bol görsel içeren ya da yoğun bilgi içeren afiş tasarımlarını tercih edebilirsiniz.

5. Adım: Tarzınızı Ortaya Koyun

Afiş tasarımı söz konusu olduğunda tarzınızı tasarımınıza yansıtmak oldukça önemlidir. Doğru tarzı benimsemeye ve tarzınızın hedef kitlenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. 

Gerçekten afişinizin etkili olmasını istiyorsanız, onu karmakarışık bir şekilde hedef kitlenize sunmamalısınız. Eğer “Tasarımıma ne kadar veri eklersem o kadar başarılı olurum.” düşüncesinde olursanız insanları sıkabilirsiniz. Bunun için her zaman sadelikten yana olmalısınız.

İnsanlar artık aynı tarzda afişler görmek istemiyorlar. Onların dikkatini çekebilmek için farklı şeyler denemelisiniz. Afişiniz ne kadar özgün bir şekilde hazırlanırsa aynı oranda ön plana çıkacaktır.

Bu afişte özgürlük teması özgün ve sade bir tarzla işlenmiştir.

6. Adım: Tasarımınızda Kullanacağınız Renkleri Belirleyin

Tasarımda kullanacağınız renkler firmanızın havasını yansıtacaktır. Renkler hedef kitlenizin dikkatini çekebilir, hatta onları belirli bir eylemde bulunmaya zorlayabilir. 

Afişinizde değineceğiniz konuya ve hitap edeceğiniz hedef kitleye göre belirleyici renkler seçmelisiniz. Örneğin; afişiniz çocuklara yönelik bir etkinliği tanıtacak ise turuncu, pembe veya mor gibi canlı renkleri kullanabilirsiniz. Renk seçiminde stratejik davranırsanız, amacınıza ulaşmada birçok engeli geride bırakmış olursunuz.

7. Adım: Tasarımınıza Harekete Geçirici Mesaj (CTA) Ekleyin

Afişler neden kullanılır? Genellikle insanların mağazanızı ziyaret etmeleri, düzenlediğiniz bir etkinliğe katılmaları veya markanızı tanımaları için afişlere ihtiyaç duyarsınız. Eğer hedef kitlenizin bir şekilde eylemde bulunmasını istiyorsanız mutlaka tasarımınıza CTA eklemelisiniz.

Sizin CTA'nız bir ürünün linki, sosyal medya hesaplarınız ya da bir QR Kod olabilir. Bu yöntemlerden hangisini seçerseniz seçin ama tasarımınızda CTA'nızı insanların dikkatini çekebilecek yerlere koymayı ihmal etmeyin. Eğer CTA'yı afişinizin küçük bir köşesine yerleştirirseniz insanlar onu fark etmeyebilir.

8. Adım: Baskıdan Önce Tasarımınızı Değerlendirin

Baskı sonrasında yaptığınıza pişman olacağınız hataları önceden görmelisiniz. Yoksa zevkle başladığınız tasarım sizin için işkenceye dönüşebilir. 

Tasarımınızı geniş bir bakış açısıyla değerlendirmeniz, size daha çok hatayı görebilme fırsatını sunacaktır. Bunun için baskıdan önce tasarımınızı yakın çevrenizle paylaşıp onlara şu soruları sorabilirsiniz.

  • Bu tasarım dikkatinizi çekti mi?
  • Harekete geçirici mesaj (CTA), sizi eyleme geçme konusunda teşvik ediyor mu? 
  • Bu afişin genel görünümü marka kimliğine uygun mu?

Eğer bu soruların hepsinin cevabı “Evet.” olduysa artık baskı aşamasına geçebilirsiniz. Fakat olumsuz bir geri dönüş aldıysanız tasarımınıza tekrardan göz atmalısınız.

9. Adım: Afişinizin Bir Kopyasını Çıkartın

Afişinizin ekrandaki görüntüsü hakkında herhangi bir şüpheniz kalmamış olabilir. Ama asıl önemli olan ekrandaki görüntüsü değil baskıdan sonraki görüntüsüdür. Bunun için yüzlerce afişi baskıya göndermeden önce sıradan bir yazıcıdan birkaç tane çıktı alarak hatalarınızı ve değiştirmeniz gereken yerleri görebilirsiniz.

10. Adım: Baskı Aşamasına Geçin

Tasarım aşamasını da tamamladıktan sonra sıra işin en eğlenceli kısmına geldi. Artık afişleriniz bilgisayar ekranından ellerinize doğru yola çıkmak için hazır durumda. Ama yine de baskı aşamasında da karşılaşabileceğiniz birtakım sorunlar var ve bunları en aza indirmek için bazı adımlar atmalısınız.

Her baskı işletmesi afişinizi yüksek baskı kalitesiyle size sunmayacaktır. Yüksek baskı teknolojilerini kullanmayan işletmeler tasarımlarınızı istediğiniz gibi çıkarmayabilir. Tasarımlarınızın üst düzey kalitede bir baskı işleminden geçmesini istiyorsanız, Ceptematbaa'yı tercih edebilirsiniz!

Şimdi de bütçenize göre en iyi baskı özelliklerini seçmeniz gerekiyor. Bu özellikler şunlardır;

  • Kağıdınızın gramajı ne kadar olmalı?
  • Afişinize hangi selefon uygulanmalı? ( Mat, parlak vs.)
  • Afişinizin ebatları nasıl olmalı? ( 35×50, 50×70 cm gibi.)

Baskı özelliklerini de belirledikten sonra artık tasarımınız tamamen baskıya hazır hale geldi. Şimdi tasarımınızı info@ceptematbaa.com mail adresimizden ya da 0850 840 20 21 numaralı WhatsApp destek ve çağrı merkezi hattımızdan bizimle paylaşın, afişlerinizi birinci sınıf bir baskı işleminden sonra size ulaştıralım!

WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!