Kapsamlı El İlanı Hazırlama Rehberi

Hepimiz hayatımız boyunca birçok el ilanı görmüşüzdür. Bazıları büyük, bazıları küçük, bazıları renkli ve ayrıntılı, bazıları ise sadece tek renk ve birkaç kelimeden oluşur.

Peki sokakta bu el ilanları size uzatıldığında merakla onları alıp okuyor musunuz? Yoksa ikinci kez bile bakmadan çöpe mi atıyorsunuz? Bunun gibi sizin el ilanlarınızın da çöpe gitmesini istemiyorsanız, kapsamlı el ilanı hazırlama rehberimizden yararlanabilirsiniz.

EL İLANI NEDİR?

El ilanları, geniş etki alanı oluşturmak amacıyla tek bir kağıda yerleştirilmiş reklamlardır. El ilanları günümüzde çoğunlukla işletmelerin yeni müşteriler bulmasına ve çeşitli faaliyetler hakkında bilgi vermesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Genellikle el ilanlarının tercih edilmesini sağlayan temel etkenler: uygun fiyatlı ve kolay dağıtılabilir olmalarıdır.

EL İLANI TASARLAMA STRATEJİNİZİN ANA HATLARINI BELİRLEYİN 

Hiçbir strateji belirlemeden doğrudan el ilanını tasarlamaya geçmek sizin için cazip gelebilir. Fakat tasarımınızın müşterilerinizin gözünde etkili olmasını istiyorsanız, tasarımdan önce bir strateji belirleyerek onu el ilanınıza yansıtmalısınız.

1. Pazarlama Faaliyetlerinizde Ulaşmak İstediğiniz Hedef Nedir?

Bir el ilanını tasarlama başlamadan önce ulaşmak istediğiniz hedefi belirlemelisiniz.

 • Şu an da işinizden ne elde etmek istiyorsunuz?
 • Pazarlama faaliyetlerinizden elde etmek istediğiniz sonuçlar nelerdir?
 • Yeni bir ürünün tanıtımını mı yapmak istiyorsunuz?
 • Müşteri etkileşimini artırmak mı istiyorsunuz?

Eğer tasarımınıza başlamadan önce bir hedef belirlemezseniz hiçbir mesafe katedemezsiniz.

2. Hedef Kitleniz Kimlerden Oluşuyor?

Kimlere hitap edeceğinizi iyi bilmelisiniz. Kitlenizin demografik bilgilerini ( yaş, cinsiyet vb.) ve psikografik bilgilerini ( düşünce, tutum, davranışlar) iyi bilmelisiniz.

Bunları öğrenmek için kendinize şu soruları sorun:

 • Markamızı daha önce duymamış olan insanlara mı ulaşmayı mı hedefliyorum, yoksa eski müşterilerimizi yeniden kazanmaya mı çalışıyorum?
 • Sunduğumuz ürün ya da hizmetten daha çok kimler yararlanabilir?

Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

3. Anahtar Mesajınız Nedir?

Artık hedef kitlenizden emin olduğunuza göre, onların el ilanınızdan almasını istediğiniz temel mesajı belirleyin.

 • İnsanların hakkınızda ne düşünmelerini, hissetmelerini ya da ne yapmalarını istiyorsunuz?

El ilanınızda genel olarak ürün, marka, ya da hizmet hakkında daha çok bilgi olabilir ama ekleyeceğiniz anahtar mesaj direkt olarak insanların zihnine işlemelidir.

4. Hedef Kitlenizi Nasıl Harekete Geçirmek İstiyorsunuz?

İnsanların el ilanınızı okuduktan sonra ne yapmasını istiyorsanız onlara bir sonraki adıma geçebilmeleri için yardım etmelisiniz. Örneğin ; internet sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsanız, site adresinizi tasarımınıza ekleyin. Belirli bir tarihte mağazanıza gelmelerini istiyorsanız, tasarımınıza indirim kuponları ekleyin.

5. El İlanlarını Nerede ve Nasıl Dağıtacaksınız?

El ilanları, sokaklarda dağıtılabilir, duyuru panolarına asılabilir ya da posta yoluyla gönderilebilir. El ilanınızı nasıl dağıtacağınızı hesaba katarak bir tasarım yapın.

Örneğin; duvara asılan bir el ilanının, insanların dikkatini çekebilmesi için daha büyük puntolu yazılar ve büyük görseller içermesi gerekir. Bir kişiye elden verilecek el ilanı ise daha küçük puntolu yazılar içerebilir.

EL İLANINIZIN TASARIM KONSEPTİNİ HAZIRLAYIN

Stratejinizi belirledikten sonra tasarım aşamasına geçmeniz için geriye son bir adım kaldı. Şimdi el ilanınızın stilini ve içeriğini belirlemeye geçebilirsiniz.

1.  Hangi Renkleri Kullanmalısınız?

Koyu ve parlak renkler el ilanınızın uzaktan bile dikkat çekici olmasını sağlar. Tabi ki bunda tasarımınızın markanız, sektörünüz ve hedef kitlenizle ne kadar uyumlu olduğunun da etkisi var.

Kullandığınız renklerin anahtar mesajınızla da pekişmesi çok önemlidir. Örneğin; sağlıkla ilgili olan konular için beyaz, doğa ile ilgili olan konular için yeşil, çocuklarla ilgili olan konular içinse pembe veya turuncu renkleri kullanabilirsiniz.

2. Hangi Marka Kimliği Unsurlarının Vurgulanması Gerekiyor?

Okuyucularınız el ilanında verilen mesajın kimden geldiğini çok iyi bilmelidir. İnsanların kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı anlamaları için marka kimliğinizi vurgulamalısınız. 

Bir el ilanı tasarımında kesinlikle olması gerekenler: logo, slogan, marka ismi, web sitesi adresi, iletişim bilgileri ve sosyal medya hesaplarıdır. Bunların dışında eğer markanızın bir maskotu varsa tasarımınızda ona da yer verebilirsiniz.

3. Tasarımınıza Ne Tür Görseller Eklemelisiniz?

Tasarımınıza hangi görseli eklerseniz ekleyin ama önce yüksek çözünürlüklü olmasına dikkat edin. Yüksek kaliteli görseller, daha çok insanı etkilemenize yardımcı olacaktır. Markanıza ve hedef kitlenize göre hangi görsel öğeleri tasarımınıza ekleyebileceğinizi kararlaştırın. ( Çizimler, grafikler, simgeler, fotoğraflar )

4. Metinleri Hangi Öncelikte Sıralamalısınız?

El ilanınızın metinlerini sıralarken daha önce seçtiğiniz anahtar mesajın birincil mesaj olmaya uygunluğundan emin olun. Ardından tasarımınıza başka hangi bilgileri ekleyeceğinize karar verin. Daha sonra metinlerinizi verdiğiniz bilgilerin önemine göre sıralayın.

5. El İlanınızın Boyutu ve Şekli Nasıl olmalı?

El ilanları için genellikle standart boy olan A5 sayfa boyutu tercih edilir. Eğer bu sayfa boyutu size yetmiyorsa, yani tasarımınıza ekleyeceğiniz çok fazla metin ve görsel varsa farklı boyutları deneyebilirsiniz.

EL İLANINIZI TASARLAMAYA BAŞLAYIN

Artık el ilanınız için tasarım konseptinizi ve stratejinizi belirlediğinize göre asıl tasarıma geçebilirsiniz.

1.  Tasarım Sürecini İlerletmek İçin Profesyonel Bir Yardım Alın

Tasarımınızı geliştirmek için profesyonel tasarımcıların çalışmalarına göz atabilirsiniz. Ya da bir tasarım yarışması düzenleyerek farklı tasarımcılardan gelecek olan el ilanı tasarımlarından yararlanabilirsiniz.

2. Tasarımınızı Hedef Kitlenize Uygun Hale Getirin

Doğru bir tasarım hedef kitleyi çeker, mesajınızı net bir şekilde iletir ve insanları belirli bir eyleme sürükler. Hedef kitlenize uygun bir tasarım hazırlamak için tasarım anketi yapabilirsiniz. Böylece hem size hem de hedef kitlenize uygun el ilanları tasarlayabilirsiniz.

3. Düzenleme Yapın

Tasarımınızı tamamladıktan sonra bir hata olup olmadığını kontrol edin. Bütün bilgilerinizi el ilanınıza eklediğinizden emin olun.  Daha da emin olmak için tasarım süreciyle ilgisi olmayan birine tasarımınızı gösterin.  Çünkü baskı işleminden sonra fark ettiğiniz hatalar için artık iş işten geçmiş olacak.

4. Tasarımınızı Baskıya Uygun Hale Getirin

Tasarımlarınızı bilgisayar ekranında RGB renk modunda göreceksiniz ancak baskıya göndermek için CMYK renklerine ihitiyacınız olacak. Bu nedenle tasarımınızda dönüştürülebilen renkleri kullanın.

Tasarımınız kağıdın dışına taşıyorsa ( etrafında beyaz boşluklar yoksa ) baskıda oluşabilecek aksaklıkları önlemek için normal boyutun biraz dışına taşma payı ekleyebilirsiniz.

EL İLANI BASKI AŞAMASI

Artık el ilanınızın tasarım aşaması tamamlandı. Şimdi mükemmel tasarımınızı baskı işlemine koyma vakti!

1. Baskı İşletmesi Bulun

El ilanlarınızı nerede baskı işlemine koyacağınızı seçerken fiyat, kalite, baskı türü ve süre gibi unsurların hepsini göz önünde bulundurarak karar verin.

Eğer az sayıda ürün bastıracaksanız dijital baskıyı seçebilirsiniz.  Dijital baskı hizmeti genellikle size daha hızlı bir geri dönüş sunar.  Ancak dijital baskının dezavantajları da vardır. Örneğin;

 • Renk kalitesi ofset baskı kadar iyi değildir.
 • Ürün başına miktarlarda fiyat değişmez. Bu yüzden büyük siparişler için pahalı olabilir.
 • Ofset baskı kadar çeşitli malzemelere( plastik, metal vb.) iyi baskı yapamamaktadır.

Ofset baskı ise size üstün renk kalitesi sunar. Bunun dışında ofset baskıda sipariş arttıkça ürün başına maliyet azalır. Ofset baskının dezavantajları ise şunlardır?

 • Siparişiniz yeterince fazla değilse (200 ve üzeri) pahalıya mâl olabilir
 • Baskı başladıktan sonra tasarımdaki hataları düzeltmek çok zor ve maliyetlidir.
 • Dijital baskıya göre daha yavaştır.

Ceptematbaa el ilanlarınızı makul fiyatlarıyla ve üstün baskı kalitesiyle sizlere sunuyor. Üstelik bu harika el ilanlarına en kısa sürede ulaşabilmeniz için teslimat süresini en aza indiriyor! Hemen sizde fiyat teklifi almak için bize info@ceptematbaa.com mail adresimizden ya da 0850 840 20 21 numaralı WhatsApp destek ve çağrı merkezi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

2. Kağıdınızın Kalitesini ve Selefonunuzu Seçin

Hangi kalınlıkta kağıt istiyorsunuz? Daha çok kartpostal kalınlığındaki bir kağıttan yapılmış el ilanı mı istiyorsunuz yoksa daha ince bir  kağıt kullanılması sizin için uygun mu? 

Diğer bir konu ise el ilanınızın mat veya parlak olması. Markanıza, sektörünüze ve hedef kitlenize uygun olarak kağıdınızı seçin. Kağıt hakkında daha net bir fikir elde etmek için anlaştığınız baskı işletmesinden bazı örnekler alın.

3. Kopya Sayısını Belirleyin

Toplam kopya sayısı arttıkça el ilanı başına fiyat düşecektir. Ancak ihtiyacınız olandan daha fazla kopya alırsanız paranızı çöpe atabilirsiniz. Çünkü tanıtımını yaptığınız ürün veya etkinlik belirli bir zamanda içinde geçerli ise onları tekrar kullanamazsınız. Bu nedenle planınızı ürün veya hizmetinize göre yapın.

Yukarıda bir festival için hazırlanmış el ilanlarını görmektesiniz.

 

4. Bir Deneme Baskısı İsteyin

İşte size tasarımınızı düzenlemeniz için bir fırsat daha! Siparişinizin tamamı baskıya alınmadan önce baskı işletmesinden bir kopya isteyin. İnternet ortamındaki ürün ile baskıdan çıkmış ürün birebir aynı olmayacaktır. Deneme kopyası alarak ürünün son halini kontrol edebilir, görsellerin ve renklerin kalitesini görebilir, kopyanın gerçek boyutunda da okunaklı olduğundan emin olabilir ve düzeltmeniz gereken yerleri düzeltebilirsiniz.

 

EL İLANI DAĞITIM AŞAMASI

El ilanınızı bastırdıktan sonra artık onları hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? El ilanları iki şekilde dağıtılabilir:

1. Fiziksel Dağıtım

El ilanlarınızı amacına ulaştırmanın en iyi yolu onları hedef kitlenizin bulunduğu noktalara yerleştirmektir.

El ilanlarınızı başka bir işletmeye yerleştirirken, müşterilerin amaçlarının kendinizinkiyle örtüştüğünden  emin olun. Örneğin; bir kişisel bakım işletmesi olduğunuzu düşünün. El ilanlarınızı bir kuaföre yerleştirmeniz gayet mantıklı bir adım olacaktır. Diğer yandan aynı el ilanını otomotiv sektörüyle alakalı bir işletmeye yerleştirmiş olsaydınız oldukça gereksiz bir adım atmış olurdunuz. El ilanlarınızı doğru yerlerde konumlandırdığınız veya dağıttığınız sürece etkisini kısa bir süre sonra hissedeceksiniz.

2. Dijital Dağıtım

Son olarak, el ilanlarını çevrimiçi olarak kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bunları  insanların e-posta adreslerine PDF olarak göndererek onları ürün veya hizmetiniz hakkında bilgilendirebilirsiniz. El ilanlarını dijital ortamda dağıtmak, fiziksel ortama göre daha kolay ve ucuzdur. Lakin etkisini fiziksel dağıtım kadar hissedemezsiniz. Çünkü insanlarla yüz yüze etkileşimde bulunmak, onlara daha fazla güven duygusunu aşılamanızı sağlar.

Artık el ilanı tasarlayıp onu hedef kitlenize ulaştırma yolunda her şeyi biliyorsunuz.  Şimdi markanıza, sektörünüze ve hedef kitlenize uygun bir el ilanı tasarlayın. Oluşturacağınız harika tasarımınızı 0850 840 2021 numaralı WhatsApp destek ve çağrı merkezi hattımızdan bize ulaştırın. Böylece mükemmel tasarımlarınız Ceptematbaa güvencesiyle kaliteli bir baskı işlemine girecek ve en dikkat çekici el ilanlarına sahip olacaksınız.

WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!