Kapsamlı Broşür Hazırlama Rehberi

Broşür tasarımınızı bir üst seviyeye taşımaya hazır mısınız? Etkili broşür hazırlamak için pazarlama uzmanı veya profesyonel bir tasarımcı olmanıza gerek yok.  Sadece biraz zamana ve yaratıcılığa ihtiyacınız var. Eğer sizde ilgi çekici broşürler tasarlamak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre. 

 

 

Broşürler, kurumunuza insan çekmeniz, satılık bir ürünü sergilemeniz ya da işletmeniz hakkında bilgi verebilmeniz için güçlü ve etkili araçlardır.  Tabi ki bu hedeflerinize ulaşabilmeniz için başarılı bir broşür tasarlamanız gerekmektedir. Broşürler söz konusu olduğunda,  tasarım kesinlikle çok önemlidir. Harika bir tasarım, hedef kitlenizde merak uyandıracaktır. Ancak iyi tasarlanmamış bir broşürün size herhangi bir katkısı olmayacaktır. 

Peki harika bir broşür tam olarak nasıl hazırlanır? Endişelenmeyin, sizin için hazırladığımız kapsamlı broşür hazırlama rehberi var. Bu yazının sonunda, hedef kitleniz üzerinde kalıcı etki yaratan harika bir broşür oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. 

Broşürünüzü Tasarlamaya Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler 

Etkili bir   broşür oluşturma süreci aslında tasarlamaya geçmeden önce başlar. Tasarıma başlamadan önce marka kimliğinizi, mesajınızı ve hedef kitlenizi belirlerseniz süreci çok daha kolay ilerletebilirsiniz. 

1- Marka kimliğinizi iyi tanıyın 

Kim olduğunuzu biliyor musunuz? Marka kimliğinizi bilmeniz potansiyel hedef kitlelerinize ulaşmanız için oldukça gereklidir. Markanızın içini dışını bilmiyorsanız, broşürleriniz de dahil olmak üzere tüm marka bilinirliği oluşturma araçlarınız birbirinden kopuk ve alakasız görünecektir. 

Broşürlerde yeşilin kullanımı, çevreye duyarlı kurum imajı oluşturmada oldukça önemlidir. 

      Broşürlerde mavinin kullanılması profesyonel bir kurum imajını yansıtır. 

              

2- Hedef kitlenizi belirleyin 

Broşürünüzü tasarlamaya başlamadan önce, kimin için tasarladığınız konusunda net olun. Farklı kitleler için farklı tasarımlar yapmanız gerekir. Eğer hedef kitleniz konusunda net değilseniz yanlış tasarım yapabilirsiniz. 

                                                                                                                                                 

   Kendinize şu soruları sorun:   

 • Hedef kitlem kimlerden oluşuyor? 
 • Ne tür gereksinimleri var? 
 • Görsel öğelere mi yoksa metinlere mi cevap verme  olasılıkları yüksek?                        
 • Nasıl bir dil kullanmalıyım? (Örneğin; kurumsal mı yoksa sohbet havasında mı? Esprili mi yoksa ciddi mi?)   
 • Dikkatlerini en iyi şekilde  nasıl çekerim? 

             

3- Mesajınızı açık ve net bir şekilde dile getirin. 

Bir  tasarımı uygulamaya koymayı düşünmeden önce broşürünüzde ne söyleyeceğinizi ve nasıl söyleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Mesajınız doğrudan iletmek istediğiniz bilgileri içermelidir. Müşterilerinizle sağlıklı ilişki kurmanızı sağlayan bir diliniz veya görsellerde onlara hitap eden güçlü ve net bir mesajınız yoksa, hangi tasarımı yarattığınızın pek bir önemi yoktur. Çünkü broşürünüz müşterilerinizin dikkatini çekmeyecektir. 

 

Örneğin, çocuklar için açtığınız spor salonunun reklamını yapmak için ebeveynlere yönelik bir broşür tasarladığınızı varsayalım. 

Böyle bir broşürde mesajınız şu olabilir: "Eğlenceli ve arkadaş canlısıyız, sizde bize katılın!" Böylelikle hedef kitlenize basit, samimi ve anlaşılabilir bir dille mesajınızı iletmiş olursunuz. 

 

Diğer taraftan bir finansal danışman olduğunuzu düşünürsek, hizmetlerinizin reklamını yapmak için bir   broşür tasarlayacak olsanız mesajınız  oldukça farklı olacaktır. Böyle bir broşürde basit ve esprili bir dil kullanmak profesyonelce gelmeyebilir. Bunun için resmi ve ciddi bir dil kullanmalısınız. 

4- Metriklerinizi belirleyin 

Metrikler sayesinde, gelecekteki broşürler için aynı tasarımı kullanmaya devam edip etmeyeceğiniz hakkında fikir elde edebilirsiniz. Metrikleri kullanmazsanız, daha yararlı sonuçlar elde etmek için neleri gözden geçirmeniz gerektiği hakkında hiçbir fikriniz olmayacak. 

 

Tasarım yapmadan önce, broşürünüzden ne elde etmeyi umduğunuzu ortaya koyarak metriklerinizi belirleyin. Bu konuda fikir elde edebilmeniz için işte size birkaç örnek: 

 • İnsanları bir perakende satış noktasına mı çekmek istiyorsunuz? Broşürlerinize indirim kuponları ekleyin ve bunların kaç tanesinin kullanıldığını gözlemleyin. 
 • İnsanları web sitenize çekmeye mi çalışıyorsunuz? Broşür ünüze özel bir URL ekleyin ve sonrasında sitenizdeki ziyaretçi sayısını takip edin. 

5- Bütçenizi belirleyin 

Bütçeniz, sadece kaç tane broşür bastırabileceğinizi bilmenizle alakalı değildir. Bütçeniz, kağıt türünüzden broşürünüzü canlandırmak için kullanabileceğiniz baskı tekniklerine kadar her şeyi belirler. 

Baskı başına bir bütçe belirleyin ve öncelik sıranıza göre bazı kararlar almaya başlayın. Broşürlerinizin ekstra sağlam olmasını mı istiyorsunuz? Daha kalın bir kağıda yatırım yapın. Görsellerinizin daha canlı ve dikkat çekici olmasını mı istiyorsunuz? Pahalı mürekkep seçeneklerine ve baskı tekniklerine odaklanın.  

Tasarım ve baskı süreci için elinizde ne kadar paranız olduğunu bilerek hareket etmeniz, bütçeniz için en iyi kararları vermenize yardımcı olacaktır. 

 

Broşürünüzü Tasarlarken Yapmanız Gerekenler 

1- Marka kimliğinizi tasarımınıza yansıtın 

Tasarım sürecine başlarken marka kimliğinizi ön planda tutan öğeler kullanın. Bu öğeler, markanızın görsel görünümünü yansıtır ve markanızın akılda kalıcı olmasını sağlar. 

 

Marka kimliğinize ve broşürünüzün içeriğine uygun tasarım öğelerini (renkler, yazı tipleri ve resimler) seçin. Markanızın renklerini ve yazı tiplerinizi daha önce ayarladıysanız, bunları broşür tasarımınıza aktardığınızdan emin olun. 

2- Broşürünüzü okuyucuyu düşünerek tasarlayın 

Bir işletme sahibi veya tasarımcı olarak, kendi zevklerinize göre broşür oluşturmak kolaydır. Böyle bir broşür sadece size hitap etmekle sınırlı kalabilir. Bunun için tasarımınızda sizin ne istediğinizden çok müşterinizin ne istediği önemlidir. 

Mizanpajınızı tasarlarken okuyucunuzu düşünün. Hedef kitleniz nasıl bilgi almak ister? Büyük metin puntoları onlar için uygun mu? Ya da onları sıkmamanız için bazı bilgileri görsellerle desteklemenize mi ihtiyaçları var? Özel renkler veya yazı tipleri onlara çekici gelebilir mi? Tüm bilgilerinizi (işletme adınız ve iletişim bilgileriniz gibi) bulmalarını kolaylaştırmak için nerede konumlandırabilirsiniz? 

3- Broşür türünüzü seçin 

“Sadece bir  broşür türü yok mu?” diye düşünebilirsiniz. Düşündüğünüzün aksine broşürünüzü katlamanın çeşitli yolları var. Broşürünüzün katlanma şekli içeriğinize göre değişecektir.                             

ÇİFT KIRIMLI BROŞÜR 

         

 Z- KIRIMLI BROŞÜR 

          

TEK KIRIMLI BROŞÜR 

                            

AKORDİYON KIRIMLI BROŞÜR 

 

Basit bir   tasarım düşünüyorsanız klasik üç kırımlı broşürü kullanabilirsiniz. Eğer adım adım ürünü tanımak istiyorsanız içeriğinizin okuyucular tarafından kolay takip edilebilmesi için dört panelli rulo kırımlı broşürü kullanabilirsiniz. Broşürlerinizi nasıl sergileyeceğinizi ve hedef kitlenize nasıl ulaştıracağınızı planlayarak işletmeniz için hangi kırımın en iyi seçim olduğuna karar verebilirsiniz. 

4- Pratik yapın ve fotoğraflarınızı belirleyin 

Bir tasarım  oluşturmaya başlamadan önce bir prova yapın ve fotoğraflarınızı  hazır bulundurun. Böylece sayfa düzeni, metin uzunluğu, yazı boyutu ve daha fazlası hakkında önemli kararlar vermeniz kolaylaşacaktır. Ama kendinizi bu pratiğe fazla kaptırmayın.Çünkü tasarım aşamasındaki kısıtlamalardan dolayı ne kadar metin veya kaç tane resim ekleyebileceğinizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.  

Örnek kıvrımlar yapın 

Bir kağıt alın ve broşürünüzün nasıl görüneceğini anlamak için birkaç kırım biçimi deneyerek kağıdınızı katlayın.(Örneğin, z kırım biçimi veya çift kırım biçimi gibi.)    

 

Aşırı bilgi vermekten kaçının. Tasarımınıza çok sayıda metin eklemeniz, okuyucularınıza daha fazla bilgi ulaştırıyor ancak bu büyük metin blokları insanları bunaltabilir ve onları okumaktan caydırabilir. Başlığınız çok önemlidir. Kitlenizin dikkatini çekebilmeniz için yalnızca bir şansınız var. Metninizin ilgi çekici olması için başlıklar ve alt başlıklar kullanın ve dikkatlerini metine veremeyen okuyucular için kolaylıkla okunabilir bir hale getirin. 

.  

Ardından fotoğraflarınızı seçin. Tüm görüntüleri önünüzde toplayın ve hangilerinin ürününüzü tanıtmaya yardımcı olacağını belirleyin. Fotoğraflar insanların dikkatini çeken ilk şeylerdir. Bu nedenle hedef kitlenizle hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaklardır. 

5- Tarzınızı bulun  

Tasarımınız, yazılarınızı ve fotoğraflarınızı eklemenizin sonrasında, broşürünüzü etkileyici bir biçime büründüren stilistik unsurlardır. Broşürünüz tasarım açısından çok yoğun görünüyorsa, okuyucunuza tamamen bunaltıcı gelecektir. Broşür tasarımınızı çok fazla metinle, çok fazla grafikle veya okuyucunuzun gözüne karmaşık gelen çok fazla farklı tasarım öğesiyle doldurmamalısınız. En iyi sonuçlar elde etmek için tasarımınızı basit tutun. 

 

6- Farklı Olun 

Günümüzde tüketicilerin bilinç düzeyi arttı. Her zaman aynı tarzda broşürler görmek onları etkilemiyor. Bu nedenle, broşürünüzün hedef kitleniz üzerinde bir etki yaratmasını istiyorsanız, alışılagelmişin dışında tasarımlar yapmalısınız. Broşür hazırlarken sıradan tasarımlardan uzaklaşmanız hedef kitlenizde daha büyük bir etki bırakacaktır. 

 

7- Müşterilerinizi harekete geçirin (CTA)  

Broşür tasarlamanızın amacı, okuyucularınızı harekete geçirmektir..İşte burada CTA’nız devreye girmelidir. CTA'nız broşürünüzün son sayfasındaki son paragrafta bir metin yığınının içine gömülüyse kimsenin dikkatini çekmeyecektir. CTA'nızın harekete geçirme konusunda gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, onu insanların kaçırmalarının imkansız olduğu yerlere konumlandırın. 

 

Bu broşürde QR Kod ile insanların harekete geçirilmesi hedeflenmiştir. 

 

CTA'nızı ne kadar ön plana çıkarırsanız o kadar çok insan harekete geçer. Bu yüzden CTA’nızı broşürünüzün merkezine alın ve broşürünüzde birden çok yere koyun. 

Broşürünüzün Değerlendirme ve Baskı Aşaması 

Broşürünüzü tasarladınız ve artık onu hedef kitlenize ulaştırmaya neredeyse hazırsınız. Ama önce bir yanlışlık olup olmadığını kontrol edin. 

1- Tasarımınızı değerlendirin 

Broşürünüz tasarlandıktan sonra mutlaka son halini değerlendirin. Çünkü baskıya girmeden önce değişiklik yapmanız ve tasarımınızın doğru olduğundan emin olmanız için son şansınız. 

   Değerlendirme aşamasında kendinize şu soruları sorun: 

 • Bu tasarım dikkatimi çekiyor mu? 
 • Mesajım açık mı? 
 • Bu tasarım hedef kitlemi harekete geçirebilir mi? 
 • Bu broşür markamla uyumlu mu? 

Farklı bir kişinin bakış açısından da gözlemlemek için yakınınızdaki insanlara da aynı soruları sorun. Tasarımınızı iş arkadaşlarınıza, müşterilerinize ve hatta arkadaşlarınıza gösterin. Eğer olumlu geri bildirim alıyorsanız, baskıya geçme vaktiniz gelmiş demektir. 

2- Baskı işletmenizi seçin  

Birinci sınıf baskı hizmeti sunan bir kurumla çalışmak, broşür tasarımınızın tam olarak hayal ettiğiniz gibi olmasını sağlar. Eğer imkanınız varsa çalışmalarını yakından görmek için çalışacağınız baskı işletmesini ziyaret edin.İnternet ortamındaki örneklere bakmaktansa bu işletmelerin çalışmalarını canlı izlemek size baskı hizmeti konusunda daha iyi bir fikir verecektir.  

Ceptematbaa en kaliteli broşürleri, en uygun fiyatlarla sizlere ulaştırıyor. Ayrıca baskı sürecinde karşılaşabileceğiniz her türlü sorunda size yardımcı oluyor. 

 

Baskınızı yaptıracağınız kurumu araştırırken, sizin için uygun olup olmayacaklarını görmek için onlara sorular sorun. İşte size birkaç örnek: 

 • Mürekkep seçenekleriniz nelerdir? 
 • Baskı işimden memnun kalmazsam ne olur? 
 • Kendi tasarımcılarınız var mı? 
 • Örnek bir broşür gösterebilir misiniz? 
 • Broşür basımı ve tasarımı konusunda deneyiminiz var mı? 

Broşür alanında deneyimi olan, en son baskı teknolojisini kullanan ve her türlü tasarım sorununda size yardımcı olabilecek tasarımcılara sahip bir baskı işletmesi bulmanız baskınızın kaliteli olmasını sağlayacaktır.  

Biz Ceptematbaa olarak en kaliteli broşürleri, en uygun fiyatlarla uzman kadromuz ve son teknoloji baskı hizmetimizle sizlere ulaştırıyoruz. Ayrıca tasarım aşamasında karşılaşabileceğiniz her türlü sorunda sizlere yardımcı oluyoruz. Eğer sizde profesyonel broşürlere sahip olmak istiyorsanız, info@ceptematbaa.com adresimizden ya da 0850 840 2021 numaralı WhatsApp destek ve çağrı merkezi hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

3- Baskı malzemelerinizi seçin 

Baskı işletmenizi seçtiniz ve her şey bitti mi? Tabi ki hayır. Sıra baskı malzemelerinizi seçmeye geldi.Broşürünüzün baskı aşamasında en iyi malzemeleri seçmek için baskı şirketinizle birlikte çalışın. 

4- Kağıt gramajınızı seçin 

Kağıt gramajı ne kadar yüksek olursa, sayfa o kadar kalın olur. Kağıt gramajını ölçmenin birkaç farklı yolu vardır. Ancak en yaygın olanı GSM olarak da bilinen metrik ağırlıktır. GSM, 1 × 1 metrekareye kesilmiş bir kağıt yaprağının gramajıdır. Çoğu broşürün gramajı 170 ile 300 GSM arasındadır. 

 5- Selefonunuzu seçin 

Kağıdınızı seçtikten sonra, broşürünüzün selefonunu seçebilirsiniz. 

İki temel selefon türü vardır: 

Mat selefon:  Birçok insanın mat kağıdı parlak kağıttan daha "profesyonel" olarak gördüğünü belirtmekte fayda var. Bu nedenle daha kurumsal ve profesyonel bir his uyandırmaya çalışıyorsanız mat kağıt sizin için iyi bir seçim olabilir. 

Parlak selefon: Broşür tasarımınız canlı renkler veya büyük fotoğraflar içeriyorsa parlak kağıt size en iyi sonucu verir.  

Seçtiğiniz selefon, elde etmek istediğiniz görünüme bağlıdır. Bütçeniz dahilinde hedeflerinize en uygun baskı malzemelerinin hangileri olacağı konusunda çalıştığınız baskı işletmesiyle konuşun. 

Artık, marka mesajınızı iletecek, müşterilerinizin harekete geçmelerini sağlayacak ve sizi hedeflerinize yaklaştıracak bir broşür tasarlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Şimdi harika broşür tasarımınıza başlayabilirsiniz.

WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!