7 Maddede Etkili Broşür Nasıl Hazırlanır?

Broşür ne için bastırılır? Kimse laf olsun, masada dursun diye broşür bastırmaz. Firmanızı, ürün veya hizmetlerinizi anlatmak ve müşteri üzerinde olumlu bir etki uyandırmak için katlanırsınız bu maliyete. Peki her broşür etkili midir? Dahası pek çok işletme broşürün etkinliğine dikkat eder mi?


Etmelidir. Reklamın “iyisi, kötüsü” gayet güzel olur ve tabii tanıtımın da. İyi tasarlanmamış, kalitesiz, baştan savma bir broşürü hiç ortalığa çıkarmasanız en azından eksi puan toplamazsınız. Pek çok işletme sahibi ürünler ve iletişim bilgileri yer aldığı sürece detaylarla ilgilenmez ama bu hiç de doğru değildir.


Peki etkili broşür nasıl hazırlanır?


Görsellik Önemli


Broşür hangi işletmeye ait olursa olsun, sadece yazı içermemelidir. İçerisinde okuyucunun dikkatini çekecek fotoğraflar ve diğer görsel materyaller mutlaka olmalıdır. Hedef kitlenize uzattığınız broşürün tasarımı karşı taraf için en vurucu noktadır. Onun için görselliğe önem verilmesi çok mühimdir. Doğru Kağıdı Seçin Özellikle bazı kötü niyetli baskı firmaları maliyeti düşürmek için çok ince kağıt kullanır ve bunu size beyan etmezler. Broşür için kullanılan kağıtlar, standart kağıtlar değildir. Bu konuda baskıyı yapacak firma ile muhakkak mutabık kalın. Aksi halde son derece kalitesiz görünen broşürlere sahip olursunuz.


Doğru Ebatı Seçin


Tanıtımını yapacağınız içeriğin ne olduğuna göre değişmekle birlikte her içerik herhangi bir ebata basılmaz. Broşüre basılacak içerikten emin olduktan sonra ebat konunda doğru tercihi yaptığınızdan emin olmalısınız.


Kırımlı Broşürler Tercih Edin


Broşürler modüler olmalıdır. Yani onu alan kolayca taşıyabilmelidir. Diyelim firmanızı bir A4 kağıdında tanıttınız. Bu kağıdı bütün halinde vermeniz durumunda okuyucu bütün içeriği tek bir sayfada ardı ardına görecek ve okumayacak, ayrıca taşıması da sorun teşkil edecektir. Bu sebeple ideal ebat 2 kırımlı A4 broşür olarak tanımlanmakla birlikte büyük kağıtlara yapılan baskılar farklı opsiyonlara sahiptir.


İçeriğe Dikkat!


Broşürde her şeye değinin elbette. Ama uzun ve içinden çıkılmayacak metinler broşürde yer almamalıdır. Kanun maddesi yazmıyorsunuz. Daha açık ve anlaşılır olun. Direkt olarak konuya girin kısa ve net cümlelerle kendinizi tanıtın. Hiçbir müşteri mahkeme celbi gibi bir broşürü okumak istemez.


Kurumsal Kimlik Ögeleri Olmalı


Broşür, kartvizit, antetli kağıt; ne olursa olsun, sizin tanıtım ürünlerinizde, sizin markanız net bir şekilde görünmelidir. Bunun için bir kurumsal kimlik çalışması yapmanızda fayda vardır. İyi bir logo, kurumsal çizginizi yükseltecektir. İletişimi Sakın Unutmayın! Broşürü okuyan kişi size ulaşamazsa hiçbir kıymeti kalmaz. Eğer global bir markanız yoksa, firmanızın iletişim bilgileri, mümkünse detaylı biçimde broşürde yer almalıdır.

;
WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!