10 Maddede Etkili Kartvizit Hazırlama Rehberi

Daha önce bir kişiden kartvizit aldınız mı? Eğer aldıysanız bu kartvizitte ilginizi çeken şeyler neydi? Genel olarak hepimizin dikkatini logo, QR Kod veya marka ismi gibi öğeler çeker. Bu öğeler markayla da örtüşüyorsa artık o kartvizitin zihninizde yer etmemesi için pek bir engel yoktur.

Kartvizitler, kendiniz veya işletmeniz için kurduğunuz hayallere doğru güçlü bir adım atmanızı sağlar. Birçok potansiyel müşterinizin markanızla ilk etkileşimi kartvizitler sayesinde olur. Bu nedenle doğru kartvizitlere sahip olmanız çok önemlidir.

Bilinçli bir şekilde tasarlanmış bir kartvizit sadece iletişim bilgilerinizi taşımaz, daha fazlasını da yapar. Kaliteli bir kartvizit; profesyonel görünmenizi sağlar, müşterilerinize güven kazandırır ve işletmenizi rakiplerinizden ayırır. Kartvizit tasarımınıza başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • Bir kartviziti iyi yapan nedir?
  • Kartvizitimin öne çıkmasını nasıl sağlayabilirim?

Aslında bu soruların cevabı, kartvizitinize eklediğiniz bilgileri nasıl dikkatli bir şekilde birleştirip sunduğunuzda gizli. Ama bunun için fazla düşünmenize gerek yok. Çünkü sizi ve işletmenizi en iyi temsil edecek kartviziti tasarlamanız için gerekli olan 10 maddeden bahsedeceğiz.

1-Tarzınız Marka Kimliğini Yansıtmalıdır

Kartvizitiniz; sizin, işletmenizin ve sektörünüzün genel görünümünü yansıtmalıdır. Örneğin; bir iç mimar olduğunuzu düşünürsek yaptığınız çizimi temiz ve basit bir şablonla yansıtmalısınız. Eğer bir kreşiniz varsa renkli ve daha az resmi bir şablon uygulayarak eğlenceli bir kartvizit tasarlayabilirsiniz.

2- Doğru Yazı Tipini Seçin

Web sitenizde ya da diğer pazarlama materyallerinde  kullandığınız standart bir yazı tipi varsa kartvizit tasarımınızda da o yazı tipini kullanın. Seçtiğiniz yazı tipi markanızı ve sektörünüzü temsil etmelidir. Mesela bir estetisyenseniz zarif bir yazı tipini seçebilirsiniz.

Tüm metniniz en az 8 punto büyüklüğünde olmalıdır. Ancak daha önemli bilgilere ( adınız, marka isminiz gibi ) daha büyük puntolar veya kalınlık verilebilir. Genellikle önemli bilgilerin 8-12 punto arasında olması tavsiye edilmektedir.

3- Kartvizitinizin Boyutunu ve Şeklini Belirleyin

Kartvizitinizin boyutu, ona ekleyebileceğiniz bilgi miktarını doğal olarak etkiler ve markanız hakkında da belirli bir izlenim uyandırır. Geleneksel, gösterişten uzak bir marka mısınız? Yoksa daha çok gösterişe mi önem veren bir marka mısınız? İşte bu soruların cevabı kartvizitinizin boyutunda ve şeklinde saklıdır.

Kartvizitlerin çoğu yaklaşık olarak bir kredi kartı büyüklüğündedir, dikdörtgen bir yapısı vardır ve yatay olarak düzenlenmiştir. İnsanlar bu tip kartvizitlere alışkın olduğu için böyle bir kartvizit seçimi fazla risk barındırmaz. Ancak farklı şeyler de insanların dikkatini çekmede çok önemlidir. Farklı tasarımlar denemekten korkmuyorsanız oval köşeli, kare şekilli veya dikey düzenlenmiş kartvizitlere yönelebilirsiniz.

4- Bilgilerinizi Düzenleyin

Kartvizitiniz müşterilerinize sizinle iletişim kurmaları, sizi internette bulmaları ya da mağazanızı ziyaret etmeleri için ihtiyaçları olan her bilgiyi vermelidir.

Adınız ve unvanınızın yanı sıra markanızın adını, telefon numaranızı, web sitenizi, e-posta adresinizi ve sosyal medya hesaplarınızı kartvizitinize eklediğinizden emin olun. Böylece insanlar kendilerini en rahat hissettikleri kanaldan sizinle kolayca iletişime geçebilirler.

Bilgilerinizi kartvizitinize düzenli bir şekilde ekleyin. Her bilgi açık ve net bir şekilde ayırt edilebilir olmalıdır. Ayrıca bilgileriniz bir görsel akış içerisinde olmalıdır. Bir kartvizit tasarımının görsel akışı logo ile başlamalıdır. Ardından ad sonrasında e-posta adresi ve telefon numaraları gibi ikincil bilgilere geçilmelidir.

5- Kartvizitinizden Maksimum Yarar Sağlamaya Çalışın

Kartvizitinizin size daha çok katkı sağlaması için neler yapabilirsiniz? İşinizle ilgi bilgi eklemek için ya da CTA ( eylem çağrısı ) eklemek için arka tarafını kullanabilirsiniz. Örneğin; bir restoran işletiyorsanız özel bir yemeğinizin tarifine yer verebilirsiniz. 

Kartvizitinizin iki kat daha yararlı olması için yapabileceğiniz şeylerden birisi de onu magnet olarak kullanmak olacaktır. Çünkü müşterileriniz sizinle daha kolay iletişime geçebilmek için kartvizitlerinizi en görünür yerlere yapıştıracaklardır. Bu teknik özellikle; sıhhi tesisat, bahçe işleri veya restoran gibi daha çok yinelenen hizmetler sunan işletmeler için vazgeçilmezdir

6- Logonuzu Ön Plana Çıkarın

Kartvizitiniz sadece hedef kitlenize iletişim bilgilerinizi ileten bir araç değildir. Aynı zamanda sizin ve markanızın temsilcisidir. Kartvizit tasarlamaya başlamadan önce dikkate almanız gereken iki önemli tasarım bileşeni vardır. Bunlar; logonuz ve markanızın renkleridir.

Bu unsurlar markanızın görsel olarak en önemli parçalarıdır ve kartvizit tasarımına doğrudan etki etmelidir. Kartvizitin arka tarafını sadece logonuza ayırın. Böyle yaparak logonuzun doğrudan hedef kitlenizin dikkatini çekmesini ve markanızı unutmamalarını sağlamış olursunuz.

7- Sadelikten Yana Olun

Kartvizitinizi çok fazla metin ekleyerek karmaşık bir hale getirmeyin. Çok fazla metin eklediğiniz takdirde hepsi iç içe geçeceği için hiçbiri müşterilerinizin dikkatini çekmeyecektir. 

Kartvizitinizi tasarlarken, baskı sonrasında bir şeyler ekleyebilmek için ufak boşluklar bırakmak size avantaj sağlayabilir. Eğer numaranız değişirse ya da bir iş arkadaşınızın numarasını vermeniz gerekirse bu boşluklar sizin için yararlı olabilir.

8- Tasarımınızı Özelleştirin

Özelleştirilmiş kartvizitler, potansiyel müşterileriniz üzerinde kalıcı bir etki sağlar. Kartvizitinizi özelleştirmenin en kolay yolu özel bir tasarım veya baskı işlemi uygulamak olabilir.

Özel bir baskı işlemi için kabartmalı kartvizitleri deneyebilirsiniz. Kabartmalı kartvizitler, parlak bir kaplama ve üç boyutlu görünümle dikkat çekici olacaktır.

Estetik ve saydam bir görünüm istiyorsanız, şeffaf kartvizitleri tercih edebilirsiniz. Doğru tasarlanmış şeffaf kartvizitler çok büyük etki gösterebilir.

Kartvizitinize çok daha fazla bilgi eklemek istiyorsanız katlamalı kartvizitler size büyük bir alan sağlayabilir.

Eğer daha dinamik ve profesyonel bir görünüm istiyorsanız, sıvama kartvizitleri deneyebilirsiniz.

9- Tasarımınıza Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Tasarımınıza eylem çağrıları (CTA) ekleyerek müşterilerinizin kartvizitinizi aldıktan sonra atacağı adımları kolaylaştırabilirsiniz. Harekete geçirici mesajınız; özel bir teklif, faydalı bir ipucu veya bir indirim kodu olabilir.

Harekete geçirici mesaj olarak QR Kodları kullanabilirsiniz. Çünkü insanlar artık bu kodları çok kolay bir şekilde kullanabilmektedir. Qr Kodunuzla onları direkt olarak web sitenize ya da bir ürününüze yönlendirebilirsiniz. Eğer QR Kodu kartvizitin arka tarafına eklerseniz insanlar tarafından kullanımı daha kolay olacaktır.

10- Tasarımınızı İki Kez Kontrol Edin 

Etkili bir kartvizit tasarımı yapabilmeniz için vereceğimiz son ipucu, aynı zamanda kullanacağınız bütün baskı materyalleriyle de ilgilidir. Tasarımınızı baskıya göndermeden önce her şeyi en az iki kez kontrol edin. Gerekirse kartvizitinizi kontrol etmesi için bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Baskıdan sonra adınız, e-posta adresiniz ya da telefon numaranızın eksik ya da hatalı olduğunu görünce hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bunun için, bir kere kontrol edip iki kez baskıya göndermektense, iki kez kontrol edip bir kere baskıya gönderin. Böylece baskı sonrasında pişman olacağınız hataları önceden görerek önleminizi alabileceksiniz.

 

 

;
WhatsApp Destek
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!
Matbaa Destek Hattı
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize yazın!